MVR14D470K-S
Mfr.Part #
MVR14D470K-S
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MVR14D470K-S
Description
VARISTOR 47V 2000A DISC 14MM HIG
Stock
375
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
4300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
17J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
30 V
Maximum DC Volts :
38 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
52 V
Varistor Voltage (Min) :
42 V
Varistor Voltage (Typ) :
47 V